Endüstriyel Su Arıtma

Su Yumuşatma Sistemleri

Su Yumuşatma Sistemleri

Su Yumuşatma Sistemleri Nedir?

Ülkemizdeki mevcut suların içerdiği yüksek orandaki kalsiyum ve magnezyum iyonları suyun kireçlenerek yapısının sertleşmesine sebep olmaktadır. Bu suların doğrudan kullanılması ise sağlığımızı olumsuz etkilemesinin yanı sıra gerek ev gerekse endüstriyel alanda birçok problem yaşanmasına yol açmaktadır.

İçme suyu olarak kullanıldığında ise vücudumuz kirecin zararlı etkilerine maruz kalır. Isıtıcı cihazlarda, çamaşır ve bulaşık makinelerinde, ütülerde kullanılması durumunda da zamanla bu cihazlarda telafisi olmayan hasarlar oluşturur. Sert sular içerdiği yüksek orandaki kalsiyum ve magnezyum iyonları sebebiyle daha yüksek kaynama noktasına sahiptir.

Endüstriyel alanda ise kazan, boru ve tesisatlar da kireç oluşturarak su ile çalışan makinelerin zamanla çalışma performansını düşürür. Bu yüzden Su Yumuşatma Sistemleri kullanmak doğru bir karar olacaktır.

Su Yumuşatma Sistemleri Nasıl Çalışır?

Su içerisindeki çözünmüş halde bulunan kalsiyum magnezyum iyonları suda sertliğe sebep olmaktadır. Su yumuşatma sistemleri; suda bulunan ve sertliğe neden olan Kalsiyum (Ca) ve Magnezyum (Mg) iyonlarını gideren sistemlerdir. Bu nedenle yumuşatma sistemi, sudaki sertliğin giderilmesi,ve içme sularının yumuşatılması ayrıca suyun tadınında iyileşmesini sağlar.

Yumuşatma sistemleri haftanın istenilen gününde, istenilen saatte hatta istenilen kapasiteye ulaşıldığın da herhangi bir müdahale olmaksızın rejenerasyon işlemlerini kendiliğinden gerçekleştirir. Doyuma ulaşan reçine tuzlu su ile rejenerasyona girerek, kalsiyum ve magnezyum iyonlarından temizlenir.

Single (Tekli) Su Yumuşatma

Su Yumuşatma Sistemleri
Single su yumuşatma sistemleri genellikle evler de, küçük ve orta ölçekli işletmeler de, günün belirli saatlerinde çalışan endüstriyel firmalar için uygundur. Yüksek rezerve kapasiteli su depoları ile birlikte kullanılmaktadır. Kullanılan kontrol valfi servis, rejenerasyon ve ters yıkama işlemlerini otomatik olarak yapar.

Tandem (İkili) Su Yumuşatma

Su Yumuşatma Sistemleri

Tandem su yumuşatma sistemleri 24 saat kesintisiz su tüketen endüstriler ve çok yüksek sertlik değerine sahip suların yumuşatılmasına son derece uygun, daha da önemlisi ekonomik sistemlerdir. Kullanılan kontrol valfi servis, rejenerasyon ve ters yıkama işlemlerini otomatik olarak yapar.