Endüstriyel Su Arıtma

Profesyonel Su Arıtım Çözümleri

endüstriyel su arıtma sistemleri

Endüstriyel su arıtma, ısıtma, soğutma, işleme, temizleme ve durulama gibi çoğu su bazlı endüstriyel işlemi optimize etmek için kullanılır. Endüstrinin kaliteli ve spesifik su ihtiyacı ancak doğru şekilde şartlandırılan ve hazırlanan sularla karşılanabilmektedir.

Filtermach endüstriyel su arıtma sistemleri, müşterilerin ihtiyaç ve koşullarına göre standart veya özel tasarım sistemler üretmekte ve daha büyük boyutlarda çok modüllü çözümler sunmaktadır. Özellikle biyofarmasötik sınıf su arıtma sistemlerinden, yeraltı ve yeryüzü bazlı uygulamalar için sert suları arındırma sistemlerine kadar geniş bir yelpazeye sahiptir.

Reverse osmosis sistemi (ters osmos) en genel tanımıyla, suyun içerisinde bulunan Anyon ve Katyon iyonlarının giderilme işlemidir. Aynı zamanda bir tür ileri filtrasyon yöntemi olarak da uygulanmakta olan Reverse osmos üniteleri yüksek teknolojinin en son olanaklarının kullanıldığı üst düzey bir su arıtım elemanıdır.

Bu ünitelerin çalışma prensibi, doğadaki osmotik dengenin ters işleyişi ile açıklanabilir. Reverse osmos sistemi Osmotik dengeyi tersine çevirmek için osmotik basınçtan daha fazla basınca gerek duyar. Bu amaçla reverse osmos sistemlerinde yüksek basınç pompaları kullanılır.

Yüksek basınç pompasının basınçlandırdığı su, üzerinde 5 angstrom boyutunda gözenekler bulunan membranlara iletilerek suyun saflaştırma işlemi gerçekleştirilmiş olur. Atık hattından çıkan ağır konsantre su ise drenaja verilir. Günümüzde kullanım alanları gittikçe genişleyen Reverse osmosis sistemleri her türlü endüstriyel alanlar ve evsel uygulamalarda güvenle kullanılmaktadır.

Endüstriyel Su Arıtma Sistemleri Nedir?

Endüstriyel su arıtma sistemleri , suyu ister tüketim, ister üretim veya bertaraf gibi belirli bir kullanım için daha uygun olacak şekilde işler. Bununla birlikte, her sistem tesisin ihtiyaçlarına göre değişiklik gösterecektir ve bu sistemleri oluşturan teknolojilerin çoğu benzer olabilir. Genel olarak, en çok ihtiyaç duyulan endüstriyel su arıtma sistemlerinden bazıları şunları içerir:

Endüstriyel sistemler spesifik ve yerine göre oldukça karmaşıktır. Ayrıca yatırım maliyetleri de çok farklıdır. Bu nedenle servis hizmeti veren firma/şahıs alanın da yeterli tecrübeye sahip değilse süregelen arızanın boyutu önü alınmaz bir şekilde artabilir! Bu durum hem size hem de cihazınıza fazlasıyla zarar verir.

Yılların birikimi ve deneyimi ile garantili/sigortalı servis hizmetlerimizden yararlanmak için bize ulaşın.

Endüstriyel Su Arıtma Sistemleri’nin Amacı Nedir?

Endüstriyel su arıtma, belirli endüstriyel işlemlerden önce veya belirli endüstriyel işlemlerden sonra kullanılan bir işlemdir. Örneğin, şirketinizin bir kazana veya soğutma kulesine gitmeden önce arıtılması gereken suyu olabilir. Endüstriyel su arıtmanın diğer kullanımları, yiyecek ve içecek endüstrisi için bileşen suyu veya bir otomotiv tesisindeki proses suyunun yeniden kullanılması veya bertaraf edilmesi için arıtılmasıdır. Endüstriyel su arıtma, dört ana sorun alanını yönetmeyi amaçlamaktadır. Bunlar; kireçlenme, korozyon, mikrobiyolojik aktivite ve atık suyun temizlenmesidir.

Endüstriyel Su Arıtma Sistemleri’nin Avantajları Nelerdir?

Endüstriyel su arıtma, işgücü ve ekipman verimliliğini artıran sayısız fayda ile çeşitli tesisler ve uygulamalar sağlar. Herhangi bir endüstriyel tesise dahil edilen arıtılmamış su, istenmeyen safsızlıkları içermesi suyu katı kalite gerekliliklerini karşılamada uygunsuz hale getirdiğinden yüksek risk faktörüdür. Bunun nedeni, mikrobiyolojik organizmaların büyümesi, artık atık su oluşumu, kireçlenme ve korozyon gibi endüstriyel su arıtımını gerektiren zararlı oluşumlardan kaynaklanmaktadır.

  • İmalat ve sonrasın da ürün kalitesini artırır.
  • Kullanılan ekipmanların servis ve dayanıklılık sürecini uzatır.
  • Kimyasallardan ve enerjiden tasarruf sağlar.
  • İşçilik maliyetlerini azaltır.