Evsel Su Arıtma

Evsel Su Arıtma Sistemleri

evsel su arıtma sistemleri

Evsel su arıtma cihazları, evlerde ve ofis gibi küçük mekanlardaki içme suyu ihtiyacını karşılamak ve musluk suyunu arıtmak için üretilmiş su arıtma cihazlarıdır.

Evsel su arıtma cihazlarının temel amacı, musluklardan akan şebeke suyunu arıtarak sağlıklı ve içilebilir bir suya dönüştürmektir.

Evsel su arıtma cihazı, yemeklerde, içme suyu olarak veya meyve ve sebzeleri yıkamak için gerekli temiz suya erişim imkanı sağlar.

Su Arıtma Cihazı Kullanımı

Tortu kartuşlu su arıtma cihazı, su geçtiğinde, elek deliklerinin ya da gözeneklerin boyutundan daha büyük katı parçacıkların sıkışıp sudan süzüldüğü çok ince bir elektir. Eleme yöntemini kullanan modern su arıtma cihazı modelleri, insanların içme suyunu nehir, gölet, kuyu veya yağmur suyundan filtrelemek için kumaş parçalarının kullanıldığı bir sistemden geliştirilir.

Aynı şekilde bu pek çok su filtre kartuşlarının çoğu yıkanabilir ve tekrar kullanılabilir. Su filtrasyonu suyun ince gözeneklerden ya da deliklerden geçirilmesine bağlıdır, ancak günümüzde gözenek boyutları çok daha küçüktür. Gözeneklerin daha küçük boyutu, suyun içindeki yabancı maddelerin içme suyuna karışmasını daha zor bir hale getirir. Bu nedenle suyun daha küçük gözeneklerden geçmesi için daha fazla basınca ihtiyacı vardır. Gözenek boyutu ne kadar küçük olursa, sudaki mikropları ve mikropları temizlemede o kadar verimli olur. Çok küçük boyutlu gözenekli su filtresine sahip olmanın dezavantajı, suyu içinden geçirmek için daha yüksek bir su basıncının gerekli olmasıdır.

Basınç yeterli değilse, filtreden çıkan su çok yavaş olur. Çok aşamalı ev tipi su arıtıcısının üçüncü aşaması, bir aktif karbon su filtresidir. Aktif karbonlu su arıtıcı, pestisitler gibi toksik organik kimyasalları emer. Ayrıca aktif karbonun zararlı kimyasalları tutma kapasitesi sınırlıdır, bu nedenle önerilen aralıklarla değiştirilmelidir.

Evsel Su Arıtma Cihazları

Evsel Su Arıtma Cihazı Özellikleri Nasıl Olmalıdır?

Evsel su arıtma cihazı adından da anlaşılacağı üzere evlerde kullanılan su arıtma cihazlardır. Su arıtma cihazlarının kullanım alanları farklı olduğundan dolayı evsel su arıtma cihazının da özelliği diğerlerine göre farklıdır.

Bu cihazlar ev ortamında kullanıldığı için kullanımı kolay olmadı gerekir. Bazı su arıtma cihazları çalışma sırasında yüksek ölçüde ses çıkararak ses kirliliğin yaşanmasına neden olur. Bu yüzden evsel su arıtma cihazının sessiz ve dijital olma özelliğinin bulunması gerekir.

Su Arıtma Sistemleri’ nin Faydaları Nelerdir?

Bu sistemler evinize gelen tüm suyu filtrelediğinden, faydaları daha temiz içme suyu içmenin yanı sıra farklı ve daha kapsamlı faydalar sağlar. Musluğunuzdan akan suyu içmek yerine bazı firmalar aracılığı ile ya da marketlerden temiz su tedarik ediyorsanız, Su arıtma cihazı kurdurmak mantıklı olacaktır.

 

Böylelikle plastik şişelerde bulunan su kullanmayı bırakmanıza neden olur. Bu durumda da plastik atıkları azalacak ve ekstra maliyetler sona erecektir. Azı cilt hastalıklarını şebeke sularında bulunan maddeler tetikleyebilir. Filtrelenmiş su cilt ve saç üzerinde daha olumlu etkiye sahip bir su kullanmanıza katkı sağlar.

Musluklarda kireçlenme olması sizin hem içme suyunuza hem de yemeklerinize etki edecektir. Su arıtma cihazları ile tesisatınızdaki bu zararlı maddelerden kurulabilirsiniz.