Sektörel Çözümler

Halı Yıkama Filtrasyonları

halı yıkama suyu arıtma

Elbette bir işletme için su kalitesi çok önemli bir yer teşkil etmektedir. Fakat bazı iş kolları vardır ki; su kalitesi onlar için hayati önem taşımaktadır. Bir halı yıkama firmasının kalitesini, kullandığı su ve kimyasallar belirler. Yumuşak, berrak ve kokusuz bir su ile yıkanan halı, daha canlı renklere, daha yumuşak bir yüzeye kavuşur. Kullanılan su sert ise, kullanılan halı şampuanı miktarı artış gösterecektir ve halının yüzeyi sert bir yapıya dönüşecektir. Bir başka örnek ise, kullanılan suyun bulanık yada kokuyor olması, halının rengine ve yapısına direkt olarak etki edecektir.

Günümüzde birçok halı yıkama firmasının su abonelikleri yoktur ve halıları kuyu suyu kullanmak suretiyle yıkamaktadırlar. Yer altı atık su şebekesi olmayan kırsal şehirlerde kuyu suyu kullanımı, fazla kireç sebebi ile halıların sertleşmesi dışında bir sorun teşkil etmemektedir. Fakat yeraltı atık su şebekesi olan büyük şehirlerde önemli bir sorun ortaya çıkmaktadır ki; bu atık (lağım) suların kuyu sularına karışmasıdır.

Yer altı atık su şebekeleri sızdırmaz yapıya sahip tesisatlar değildir ve sızdırma oranları %2,5 civarındadır. Kısacası şebekede taşınan her 100 Litre atık suyun 2,5 Litresi toprağa karışmaktadır. Toprağa karışan bu atık sular en yakındaki kuyu ya da yer altı su kaynağına karışmaktadır.

Memnuniyetin ötesin de, insan sağlığı için bu durum son derece önem taşımaktadır. Unutulmamalıdır ki; kuruyan halı üzerinde yürümeye başladığın da, toz haline gelen zararlı bileşenler havaya karışıp solunum yolu ile vücudumuza ulaşmaktadır! 

Temizlik, ancak temiz su ile yapılmalıdır…